Чл.2 Целите на настоящите ВПРЗ са :
1. гарантиране на справедливи и обективни правила при определяне на индивидуалните работни заплати на работниците и служителите;
2. посочване на ясни критерии за промяна в индивидуалните трудови възнаграждения на работниците и служителите;
3. недопускане на всякакви форми на дискриминация или неравностойно третиране на работниците и служителите при определяне или изменение на техните индивидуални трудови възнаграждения. Издаване и изменение при ВПРЗ
Чл. 3 /1/ ВПРЗ се изработват и утвърждават от работодателя при спазване на процедурата, установена в чл.37 от КТ и след обсъждане със синдикалнoто ръководство на КТ „Подкрепа” в училището.
/2/ ВПРЗ се изменят и допълват по реда на тяхното приемане.
/3/ При промени в КТ, КТД или други нормативни актове, относими към настоящите ВПРЗ, работодателят е длъжен в срок до 14 дни от влизане в сила на измененията да внесе необходимите промени във ВПРЗ.
Действие на ВПРЗ
Чл.4 Настоящите ВПРЗ са в сила от 20.01.2017 г. и действат за неопределен период от време или до изричната им отмяна от работодателя.
Чл.5 /1/ Настоящите ВПРЗ се прилагат спрямо всички работници и служители, които са учредили индивидуално трудово правоотношение с Профилирана гимназия
” Акад.П.Стайнов”, независимо от неговото основание, срок и съдържание.
/2/ Работодателят е длъжен да доведе съдържанието на настоящите ВПРЗ и всяко тяхно изменение до знанието на всички свои работници и служители в срок до 14 дни от тяхното приемане или изменение.
/3/ Настоящите ВПРЗ не се прилагат спрямо лица, които осъществяват дейност на основание договор за управление или предоставят услуги на работодателя по граждански договор.
РАЗДЕЛ ІІ
СТРУКТУРА И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
Определяне и разпределение на средствата за работна заплата
Чл. 6 /1/ Размерът на средствата за работна заплата се определят от работодателя , съгласно утвърдения делегиран бюджет.
/2/ Размерът на средствата за работна заплата се определят ежегодно при разработването на бюджета на Профилирана гимназия” Акад.П.Стайнов”.
Ред и начин за изплащане на индивидуалната работна заплата
Чл.7 Индивидуалната работна заплата се изплаща един или два пъти месечно, не по- късно от 10 число на месеца, след който е положен трудът.
Чл.8 Индивидуалната работна заплата се изплаща по посочена от всеки работник банкова сметка.
Чл.9 Основната работна заплата се изплаща в пари.
Чл.10 Основната работна или част от нея не може да се заменя с допълнителни трудови възнаграждения или други плащания.
Чл.11 Допълнителните трудови възнаграждения се изплащат в пари.
Структура на работната заплата
Чл.12 Индивидуалната работна заплата на работниците и служителите се състои от :
1. Основно трудово възнаграждение;
2. Допълнителни трудови възнаграждения , които могат да бъдат;
а / за изпълнение на часове над минималната норма задължителна преподавателска работа ако същите не са отчетени при определяне на основната заплата , но в рамките на средствата по делегирания бюджет за съответната година. Същите се начисляват след приключване на съответния месец и в случай на изпълнена ЗНПЗ. При отсъствие на лицето по чл.155, чл.161 или чл.162 от КТ и когато часовете, определени като лекторски със заповед ,не са в дните на отсъствията ,то същите се редуцират и се изплащат толкова, колкото са останали след определените такива за покриване на пълната задължителна за месеца норма. Същите са в размер, както следва:
- за учител с висше образование и степен „магистър” или „бакалавър” – не по-малко от 5,50 лв, а от 01.10.2017г.- не по-малко от 6,00 лв.
- за учител , притежаващ професионална квалификация” учител” , но не отговарящ на изискванията за заемане на кокретната длъжност– не по-малко от 4,40 лв., а от 1.10.2017г.- не по малко от-4,80 лв.
-за учител със средно образование – не по-малко от 3,80 лв , а от 1.10.2017г. не по-малко от 4,20 лв.
б/ за ПКС свързана с изпълняваната работа, както следва:
1. за V ПКС- 20,00лв
2. за IV ПКС- 25,00лв.
3. за III ПКС- 30,00лв
4. за II ПКС- 60,00лв.
5. за I ПКС – 80,00лв.
в/ на класен ръководител- за консултиране на родители и ученици и водене на документацията на съответната паралелка в рамките на делегирания бюджет за съответната година – 30.00 лв. месечно в учебно време.
г/на педагогическите специалисти, които работят с ученици със СОП, както и на класните ръководители на паралелките, в които има такива да се начислява сумата от 20.00 лв месечно в учебно време. Това важи и за директора .
д/ за официални празници/ Деня на българската просвета и култура и славянска писменост, Началото на учебната година, Деня на народните будители /– до три пъти годишно , в рамките на средствата по делегирания бюджет за съответната година; Същото се получава при отработени минимум:
- за Деня на българската просвета и култура и славянска писменост – 4 месеца – към 10 май;
- за Началото на учебната година – 8 месеца – към 10 септември
- за Деня на народните будители – 10 месеца – към 1 ноември
Определя се пропорционално на отработеното време , ако същото е по-малко от посочените по- горе месеци.Отработеното време не може да бъде по-малко от един месец. При определяне на отработеното време се включват всички законоустановени платени отпуски с изключение на отпуска по чл.164 от КТ.
е/ за изплащане по силата на КТ;
ж/ допълнителни – едно брутно трудово възнаграждение или твърдо определена сума за всички от персонала за края на учебната година в рамките на бюджетните средства за съответната година;
чл.13 На лицата от персонала с наложени наказания по чл.188 т. 2 от КТ не се полагат възнаграждения по чл .12 – д/,е/, ж/. На лицата от персонала с наложено наказание по чл 188т.1 от КТ или такива системно нарушаващи трудовата дисциплина посочените възнаграждения се редуцират по преценка на директора.
чл.14 На основание Правилата за определяне на работните заплати на директорите на училища и обслужващи звена допълнителните трудови възнаграждения , предвидени в чл.12 , т.2 д/ , е/ ж/ от настоящите ВПРЗ в Профилирана гимназия “ Академик Петко Стайнов”, освен за колектива се отнасят и за директора при спазване на посочения принцип:
- за официални празници или за началото на учебната година – до три пъти годишно, от 1,4 до 2 пъти от средния размер за щатния персонал, но не повече от 2000 лв. общо за календарната година;
- допълнителни трудови възнаграждения, определени с национални програми;
- еднократно допълнително трудово възнаграждение в края на годината в размер от 1 до 2 пъти от средното възнаграждение за щатния персонал, но не повече от 1000 лв.;
Основно трудово възнаграждение
Чл.15/1/ Основното трудово възнаграждение се изплаща на педагогическия персонал за изпълнението на нормата преподавателска работа и другите трудови задължения, присъщи за длъжността в съответствие с уговорената в индивидуален трудов договор продължителност на работното време;
/2/ Индивидуалните месечни работни заплати на непедагогическия персонал при нормална продължителност на работното време, са в размер не по-нисък от минималната работна заплата за страната. Работодателят може да договаря по- висок размер на работната заплата, при възлагане на допълнителна работа , в рамките на средствата по делегирания бюджет за съответната година ;
Чл.16 /1/ Основно трудово възнаграждение се изплаща единствено в пари.
/2/ Основното трудово възнаграждение или части от него не могат да се заменят с допълнителни трудови възнаграждения или с други плащания по индивидуалното трудово правоотношение.
Чл.17 /1/ Основната работна заплата на помощник-директора и учителите се регламентира с Наредба и при спазване на КТД и е в размер ,не по-малко от:
1.за заместник -директор -887,00лв.
2.за учител, ресурсен учител , ръководител направление ИКТ – 760,00лв
4. за старши учител – 792,00 лв.
5.за главен учител- 836,00лв.
Чл.18 /1/ Размерът на основното трудово възнаграждение се определя в зависимост от продължителността на работното време по индивидуалното трудово правоотношение .В случай на недостатъчна норма преподавателска заетост, основното възнаграждение се редуцира спрямо броя часове недостиг.
/2/ В случаите на непълно работно време размерът на основното трудово възнаграждение се определя пропорционално.
Допълнителни трудови възнаграждения
Чл.19 /1/ Допълнителните трудови възнаграждения се уговарят по размер в индивидуалния трудов договор или в допълнително споразумение към него.
Чл.20 /1/ Допълнителните трудови възнаграждения са с постоянен и непостоянен /инцидентен/ характер.
/2/ С постоянен характер са тези допълнителни трудови възнаграждения, които се изплащат ежемесечно.
1. допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит;
2. допълнително месечно трудово възнаграждение за по-висока научна квалификация;
/3/ С непостоянен /инцидентен/ характер са тези допълнителни трудови възнаграждения, които се изплащат при възникване на конкретно предварително посочено основание.
Чл.21 /1/ Допълнителните трудови възнаграждения се изплащат в пари.
/2/ Допълнителни трудови възнаграждения, които по силата на действащото трудово законодателство се изплащат в пари, не могат да бъдат изплащани в натура.
Чл.22 /1/ Допълнителните трудови възнаграждения на работниците и служителите са :
1. за придобит трудов стаж и професионален опит;
2. за положен извънреден труд;
3. и тези посочени в чл.12 т.2 от а/ до ж/ - в рамките на средствата по делегирания бюджет за съответната година;
Чл.23 Допълнителните възнаграждения във връзка с:
/1/ Проект „ Твоят час”са , както следва:
1. на ръководители на групи се заплаща не повече от 12.00 лв. на час с включени осигурителни плащания за сметка на осигуреното лице/ при 3 и повече години педагогически стаж / и не повече от 8.00 лв. за час в останалите случаи;
2. на директора се заплаща не повече от 8.00 лв на час час с включени осигурителни плащания за сметка на осигуреното лице, за действително отработените такива;
3. на счетоводителя се заплаща не повече от 6.00 лв на час с включени осигурителни плащания за сметка на осигуреното лице, за действително отработените такива;
/2/ Допълнително възнаграждение на педагогическите специалисти ,които работят в екипите по механизма за съвместна работа на институциите за обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна възраст. Средствата ще се разпределят съобразно получените такива, от прекратена или спряна месечна помощ, на ученици от училището, поради допуснати отсъствия. Същите могат да се разпределят и за допълнителна работа на педагогическите специалисти и за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа с ученици от училището- по предложение на екипа за организиране и координиране на процеса на подкрепа.
РАЗДЕЛ ІІІ
РЕД И НАЧИН ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИТЕ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ
Допълнително трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит
Чл.24 /1/ За придобит трудов стаж и професионален опит на работник и служител се заплаща допълнително месечно трудово възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор.
/2/ За работник или служител, чието индивидуално трудово правоотношение е учредено преди 01.03.2008г. и след тази дата продължава да съществува, за придобит трудов стаж и професионален опит се зачита :
1. целият период, натрупан от работника и служителя до 01.03.2008г. при настоящия и при предходни работодатели, и признат за продължителна работа.
2. натрупаният след 01.03.2008г. трудов стаж, през който работникът и служителят е работил при работодателя, включително и на различни длъжности, с различни трудови функции.
/3/ Размерът на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит, определен по предходната алинея, не може да бъде по-малък от размера на допълнителното трудово възнаграждение за продължителна работа, получавано по силата на НДДТВ.
/4/ За работник или служител, чието индивидуално трудово правоотношение е учредено след 01.03.2008г., за придобит трудов стаж и професионален опит се зачита :
1. целият период, натрупан от работника и служителя до 01.03.2008г. при настоящия и при предходни работодатели, и признат за продължителна работа
2. натрупаният след 01.03.2008г. трудов стаж, през който работникът и служителят е работил при един или няколко работодатели на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия.
/5/ Трудовият стаж по предходната алинея се доказва с удостоверение, издадено от предходните работодатели на новопостъпващия работник или служител.
/6/ Размерът на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит е 1% за всяка година придобит трудов стаж и професионален опит.
/7/ Допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработеното време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време – по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време.
Допълнително трудово възнаграждение за извънреден труд
Чл.25 /1/ Положения от работниците и служителите извънреден труд, възложен със заповед, се заплаща с увеличение на основното трудово възнаграждение , както следва:
1. за работа през почивните дни – 100% ;
2. за работа през празничните дни – 125% ;
/2/ Увеличението се изчислява на базата на основната работна заплата.
РАЗДЕЛ ІV
РЕД И НАЧИН ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ РАБОТНИ ЗАПЛАТИ
Индивидуален трудов договор
Чл. 26 /1/ Размерът на работната заплата на работниците и служителите се определя по взаимно съгласие на страните в индивидуалния трудов договор или в допълнително трудово споразумение.
/2/ Размерът на работната заплата на работниците и служителите се определя в съответствие с принципите в настоящите ВПРЗ.
Определяне на основното трудово възнаграждение при първоначално учредяване на индивидуално трудово правоотношение
Чл.27 /1/ На новоназначен работник/служител без опит или с опит, който не е релевантен за длъжността, се предлага основно трудово възнаграждение в минималния размер за съответното длъжностно ниво (съгласно наредба на МОН).
/2/ На новоназначен работник/служител с подходящ и относим опит за длъжността се предлага основно трудово възнаграждение в минималния размер за съответното длъжностно ниво(съгласно наредба на МОН). .
Чл.28 При наемане на работници/служители по договор със срок на изпитване, на същите се предлага основно трудово възнаграждение в минимален размер за длъжността (съгласно наредба на МОН).
Промяна на длъжността
Чл.29 При промяна на длъжността на работника/служителя се предлага основното трудово възнаграждение в договорения с индивидуалния му договор размер , ако то е по-благоприятно за него, или минималния размер за съответното длъжностно ниво (съгласно наредба на МОН).
Правила и процедури за изменение на работните заплати по индивидуалното трудово правоотношение
Чл.30 /1/ Размерът на трудовите възнаграждения се преразглеждат веднъж или два пъти годишно, на база промяна на национално ниво или по преценка на работодателя при възлагане на допълнителни задължения в рамките на средствата по делегирания бюджет за съответната година;
Правила и процедури за оценяване на трудовото изпълнение по индивидуалното трудово правоотношение
Чл.31 /1/ В зависимост от постигнатите резултати от труда , педагогическият персонал се стимулира допълнително/ диференцирано заплащане/ веднъж годишно. Средствата се планират в бюджета на училището в размер на не по- малко от 3,5% и не повече от 4,5% от фонд работна заплата за 2017г., а от 01.01.2018г. в размер не по-малко от 4% от ФРЗ.
/2/ Право на допълнително възнаграждение за постигнати резултати имат учители и директор , които имат действително отработени най-малко 124 дни за съответната учебна година/ без различните видове отпуск/ при един и същ работодател. При наложено наказание по чл.188, т.2 от КТ на съответното лице не се полага допълнително възнаграждение за постигнати резултати.
Чл.32 /1/ Работодателят има право по своя преценка да изплаща инцидентни еднократни възнаграждения на работници и служители при изключително добро трудово представяне и постигнати значителни резултати.
/2/ Размерът на възнаграждението по предходната алинея се определя по преценка на работодателя.
РАЗДЕЛ V
ПРЕДСТАВИТЕЛНО ОБЛЕКЛО НА ЛИЦАТА ОТ ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ ПЕРСОНАЛ, ЗАМЕСТНИК-ДИРЕКТОР БЕЗ ПРЕПОДАВАТЕЛСКА НОРМА И СЧЕТОВОДИТЕЛ И РАБОТНО ОБЛЕКЛО НА НЕПЕДАГОГИЧЕСКИЯ ПЕРСОНАЛ
Чл.33 /1/ Лицата от педагогическия персонал, зам.-директора без преподавателска норма и счетоводителя имат право на представително облекло за всяка календарна година при изпълнение на служебните си задължения.
/2/ Стойността на представителното облекло се дава в пари, като изборът се осигурява от всяко лице.
/3/ Средствата за облекло се осигуряват в рамките на утвърдения бюджет
/4/ Конкретната стойност на средствата се определя от директора за всяка календарна година , но същите са в размер не по-малко от договорените в КТД
/5/ При постъпване на работа през календарната година, всяко лице има право на средства за представително облекло и/ или работно такова за работниците , пропорционално на оставащите до края месеци.
/6/ Работодателят осигурява работно облекло на работниците и служителите в съответствие с Наредбата за безплатно работно и униформено облекло, съобразно средствата в бюджета на училището, но не по-малко от договорените в КТД.Средствата за същите се предоставят авансово на работниците. Те отчитат закупеното и утвърдено като вид и стойност облекло с фактура.
/7/ При напускане на учител ,служител или работник ,той възстановява получената сума, установена пропорционално на неотработените месеци в годината.
/8/ Настоящите важат и за директора на учебното заведение.
РАЗДЕЛ VI
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.34 Цялостният контрол за прилагането и спазването на ВПРЗ се възлага на Стоян Томов- счетоводител.
Чл.35 ВПРЗ влизат в сила от 01.09.2017г. и действат до тяхната изрична отмяна от работодателя.
Дата : 29.09.2017г.
Съгласувал:......................... Съгласувал:.............................................
/ Стоян Събчев/ / Стоян Томов/
Председател на училищна секция счетоводител
към КТ” Подкрепа”
Свалете файла от тук